
7 вересня 2023 року представники Черкаського державного технологічного університету долучилися до відкриття виставки «Зруйнована, але не знищена…» у Черкаському обласному краєзнавчому музеї.
На виставці, організованій Центром підтримки переселенців «ЯМаріуполь» (Черкаси) за сприяння краєзнавчого музею, представлені стенди із цифровими копіями експонатів зруйнованого Маріупольського краєзнавчого музею, що репрезентують грецьку культуру південного Сходу України.
Маріупольський краєзнавчий музей був найстаршим та найбагатшим музеєм Донеччини, а наразі, більшість корпусів музею розбиті, доля 60 тисяч експонатів – невідома.
У середині квітня 2022 року історику Олександру Горе, який протягом 20 років був робітником Маріупольського краєзнавчого музею, разом із родиною і знайомими вдалося виїхати з Маріуполя. Через всі російські блокпости музейний співробітник провіз жорсткий диск з комп’ютера, у якому зберігалася цінна інформація, зокрема – оцифровані експонати, макети виставок. Історія Маріуполя тісно пов’язана з греками, які століття тому поселилися у приазовському краї та сформували унікальну і самобутню культуру, багато елементів якої збереглися в сучасному житті міста та регіону. Значна частина багатовікової історико-культурної спадщини греків Приазов’я збиралася і зберігалася у фондах та експозиції Маріупольського краєзнавчого музею доти, доки на нашу землю не вторглися російські окупанти.
Організаторам експозиції вдалося частково відтворити музейні експонати й привернути увагу до руйнування російським агресором культурної спадщини та музеїв України, розповісти про цифрове майбутнє для культурного спадку, що перебуває під загрозою, проблеми збереження та репатріації культурних цінностей та музейних колекцій.
– В Черкаському державному технологічному університеті на кафедрі історії та права ми готуємо фахівців за освітньо-професійною програмою «Історія, музеєзнавство та експертиза культурно-історичних цінностей» й тісно співпрацюємо з краєзнавчим музеєм, тому ця подія для нас дуже близька і важлива. Ця виставка вкотре нагадує про те, що несе за собою рашизм, для якого не існує жодних законів. Вони знищують нашу ідентичність, тому що, знищуючи музеї, знищуючи архіви, які зберігають пам’ять про нашу з вами історію, про нашу з вами культуру, вони хочуть знищити саму назву Україна і нас з вами, як український народ. «Зруйнована, але не знищена» – влучна і символічна назва виставки, вона про нас – ми з вами – народ, який намагалися знищити упродовж століть, але ми вистояли, довели, що ми є тим народом, який має право на існування, який є рівноправним партнером у світі, який має велику культурну спадщину. Ця експозиція демонструє, що українці, окрім своєї спадщини, ще прагнуть зберегти і культурні надбання інших народів, зокрема грецького, тим самим підкреслюючи, що ми є європейським народом, цивілізованим на противагу цим нелюдам, – зазначила у своїй промові кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії та права, керівник первинного осередку Національної спілки краєзнавців України в Черкаському державному технологічному університеті Оксана Яшан, зауваживши, що найближчим часом викладачі кафедри відвідають виставку зі студентами – майбутніми істориками, музеєзнавцями, експертами історичних цінностей.
Ідея організації виставки у різних містах України належить Маріупольському краєзнавчому музею та Грецькому культурному фонду (Одеса). Виставка створена під патронатом Департаменту громадсько-культурного розвитку Маріупольської міської ради, при фінансуванні Грецького культурного фонду.
У Черкасах відвідати експозицію можна з 7 до 21 вересня в обласному краєзнавчому музеї.
Репортаж ТРК «ВІККА».